E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdrécken verdrücken (D) – manger, filer ŕ  l'anglaise (F)
Stammformen verdréckenverdrécktverdréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdrécken
duverdrécks
hien/si,hatt/etverdréckt
mirverdrécken
dirverdréckt
siverdrécken
Passé composé
echhuverdréckt
duhuesverdréckt
hien/si,hatt/ethuetverdréckt
mirhuverdréckt
dirhuttverdréckt
sihuverdréckt
Plus-que-parfait
echhatverdréckt
duhasverdréckt
hien/si,hatt/ethatverdréckt
mirhateverdréckt
dirhatverdréckt
sihateverdréckt
Futur I
echwäert verdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdrécken
dugéifsverdrécken
hien/si,hatt/etgéifverdrécken
mirgéifeverdrécken
dirgéiftverdrécken
sigéifeverdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättverdréckt
duhässverdréckt
hien/si,hatt/ethättverdréckt
mirhätteverdréckt
dirhättverdréckt
sihätteverdréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdréck!
Plurielverdréckt!
verdréckt
verdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdréckt
dugëssverdréckt
hie/si,hatt/etgëttverdréckt
mirgiverdréckt
dirgittverdréckt
sigiverdréckt
Passé composé
echsiverdréckt ginn
dubassverdréckt ginn
hien/si,hatt/etassverdréckt ginn
mirsiverdréckt ginn
dirsiddverdréckt ginn
sisiverdréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarverdréckt ginn
duwaarsverdréckt ginn
hien/si,hatt/etwarverdréckt ginn
mirwareverdréckt ginn
dirwaartverdréckt ginn
siwareverdréckt ginn
Futur I
echwäert verdréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles