E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerdrécken zerdrücken (D) – écraser, broyer (F) – to crush/ scrunch (E)
Stammformen zerdréckenzerdrécktzerdréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerdrécken
duzerdrécks
hien/si,hatt/etzerdréckt
mirzerdrécken
dirzerdréckt
sizerdrécken
Passé composé
echhunnzerdréckt
duhueszerdréckt
hien/si,hatt/ethuetzerdréckt
mirhunnzerdréckt
dirhuttzerdréckt
sihunnzerdréckt
Plus-que-parfait
echhatzerdréckt
duhaszerdréckt
hien/si,hatt/ethatzerdréckt
mirhatenzerdréckt
dirhatzerdréckt
sihatenzerdréckt
Futur I
echwäert zerdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerdréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerdrécken
dugéifszerdrécken
hien/si,hatt/etgéifzerdrécken
mirgéifenzerdrécken
dirgéiftzerdrécken
sigéifenzerdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättzerdréckt
duhässzerdréckt
hien/si,hatt/ethättzerdréckt
mirhättenzerdréckt
dirhättzerdréckt
sihättenzerdréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerdréck!
Plurielzerdréckt!
zerdréckt
zerdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerdréckt
dugësszerdréckt
hie/si,hatt/etgëttzerdréckt
mirginnzerdréckt
dirgittzerdréckt
siginnzerdréckt
Passé composé
echsinnzerdréckt ginn
dubasszerdréckt ginn
hien/si,hatt/etasszerdréckt ginn
mirsinnzerdréckt ginn
dirsiddzerdréckt ginn
sisinnzerdréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerdréckt ginn
duwaarszerdréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzerdréckt ginn
mirwarenzerdréckt ginn
dirwaartzerdréckt ginn
siwarenzerdréckt ginn
Futur I
echwäert zerdréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerdréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerdréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerdréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerdréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles