E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckdrécken zurückdrücken (D)
Stammformen zeréckdréckendréckt zeréckzeréckgedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken zeréck
dudrécks zeréck
hien/si,hatt/etdréckt zeréck
mirdrécken zeréck
dirdréckt zeréck
sidrécken zeréck
Passé composé
echhunnzeréckgedréckt
duhueszeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethuetzeréckgedréckt
mirhunnzeréckgedréckt
dirhuttzeréckgedréckt
sihunnzeréckgedréckt
Plus-que-parfait
echhatzeréckgedréckt
duhaszeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethatzeréckgedréckt
mirhatenzeréckgedréckt
dirhatzeréckgedréckt
sihatenzeréckgedréckt
Futur I
echwäert zeréckdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckdrécken
dugéifszeréckdrécken
hien/si,hatt/etgéifzeréckdrécken
mirgéifenzeréckdrécken
dirgéiftzeréckdrécken
sigéifenzeréckdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckgedréckt
duhässzeréckgedréckt
hien/si,hatt/ethättzeréckgedréckt
mirhättenzeréckgedréckt
dirhättzeréckgedréckt
sihättenzeréckgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck zeréck!
Plurieldréckt zeréck!
zeréckgedréckt
zeréckdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzeréckgedréckt
dugësszeréckgedréckt
hie/si,hatt/etgëttzeréckgedréckt
mirginnzeréckgedréckt
dirgittzeréckgedréckt
siginnzeréckgedréckt
Passé composé
echsinnzeréckgedréckt ginn
dubasszeréckgedréckt ginn
hien/si,hatt/etasszeréckgedréckt ginn
mirsinnzeréckgedréckt ginn
dirsiddzeréckgedréckt ginn
sisinnzeréckgedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzeréckgedréckt ginn
duwaarszeréckgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckgedréckt ginn
mirwarenzeréckgedréckt ginn
dirwaartzeréckgedréckt ginn
siwarenzeréckgedréckt ginn
Futur I
echwäert zeréckgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zeréckgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zeréckgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zeréckgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles