E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckdréck-en zurückdrücken (D)
Stammformen zeréckdréck-endréck-t zeréckzeréckge-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en zeréck
dudréck-s zeréck
hien/si,hatt/etdréck-t zeréck
mirdréck-en zeréck
dirdréck-t zeréck
sidréck-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-dréck-t
duhueszeréckge-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-dréck-t
mirhunnzeréckge-dréck-t
dirhuttzeréckge-dréck-t
sihunnzeréckge-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-dréck-t
duhaszeréckge-dréck-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-dréck-t
mirhatenzeréckge-dréck-t
dirhatzeréckge-dréck-t
sihatenzeréckge-dréck-t
Futur I
echwäert zeréckdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckdréck-en
dugéifszeréckdréck-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckdréck-en
mirgéifenzeréckdréck-en
dirgéiftzeréckdréck-en
sigéifenzeréckdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-dréck-t
duhässzeréckge-dréck-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-dréck-t
mirhättenzeréckge-dréck-t
dirhättzeréckge-dréck-t
sihättenzeréckge-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck zeréck!
Plurieldréck-t zeréck!
zeréckge-dréck-t
zeréckdréck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzeréckge-dréck-t
dugësszeréckge-dréck-t
hie/si,hatt/etgëttzeréckge-dréck-t
mirginnzeréckge-dréck-t
dirgittzeréckge-dréck-t
siginnzeréckge-dréck-t
Passé composé
echsinnzeréckge-dréck-t ginn
dubasszeréckge-dréck-t ginn
hien/si,hatt/etasszeréckge-dréck-t ginn
mirsinnzeréckge-dréck-t ginn
dirsiddzeréckge-dréck-t ginn
sisinnzeréckge-dréck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzeréckge-dréck-t ginn
duwaarszeréckge-dréck-t ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-dréck-t ginn
mirwarenzeréckge-dréck-t ginn
dirwaartzeréckge-dréck-t ginn
siwarenzeréckge-dréck-t ginn
Futur I
echwäert zeréckge-dréck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-dréck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zeréckge-dréck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zeréckge-dréck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zeréckge-dréck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles