E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoudrécken zudrücken (D)fermer (F)to close (E)
Stammformen zoudréckendréckt zouzougedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken zou
dudrécks zou
hien/si,hatt/etdréckt zou
mirdrécken zou
dirdréckt zou
sidrécken zou
Passé composé
echhunnzougedréckt
duhueszougedréckt
hien/si,hatt/ethuetzougedréckt
mirhunnzougedréckt
dirhuttzougedréckt
sihunnzougedréckt
Plus-que-parfait
echhatzougedréckt
duhaszougedréckt
hien/si,hatt/ethatzougedréckt
mirhatenzougedréckt
dirhatzougedréckt
sihatenzougedréckt
Futur I
echwäert zoudrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoudrécken
dugéifszoudrécken
hien/si,hatt/etgéifzoudrécken
mirgéifenzoudrécken
dirgéiftzoudrécken
sigéifenzoudrécken
Conditionnel Passé composé
echhättzougedréckt
duhässzougedréckt
hien/si,hatt/ethättzougedréckt
mirhättenzougedréckt
dirhättzougedréckt
sihättenzougedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck zou!
Plurieldréckt zou!
zougedréckt
zoudrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougedréckt
dugësszougedréckt
hie/si,hatt/etgëttzougedréckt
mirginnzougedréckt
dirgittzougedréckt
siginnzougedréckt
Passé composé
echsinnzougedréckt ginn
dubasszougedréckt ginn
hien/si,hatt/etasszougedréckt ginn
mirsinnzougedréckt ginn
dirsiddzougedréckt ginn
sisinnzougedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougedréckt ginn
duwaarszougedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougedréckt ginn
mirwarenzougedréckt ginn
dirwaartzougedréckt ginn
siwarenzougedréckt ginn
Futur I
echwäert zougedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles