E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drécken drücken, drucken (D) – pousser, appuyer, imprimer (F) – to push (E)
Stammformen dréckendrécktgedréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken
dudrécks
hien/si,hatt/etdréckt
mirdrécken
dirdréckt
sidrécken
Passé composé
echhugedréckt
duhuesgedréckt
hien/si,hatt/ethuetgedréckt
mirhugedréckt
dirhuttgedréckt
sihugedréckt
Plus-que-parfait
echhatgedréckt
duhasgedréckt
hien/si,hatt/ethatgedréckt
mirhategedréckt
dirhatgedréckt
sihategedréckt
Futur I
echwäert drécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrécken
dugéifsdrécken
hien/si,hatt/etgéifdrécken
mirgéifendrécken
dirgéiftdrécken
sigéifendrécken
Conditionnel Passé composé
echhättgedréckt
duhässgedréckt
hien/si,hatt/ethättgedréckt
mirhättegedréckt
dirhättgedréckt
sihättegedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck!
Plurieldréckt!
gedréckt
drécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigedréckt
dugëssgedréckt
hie/si,hatt/etgëttgedréckt
mirgigedréckt
dirgittgedréckt
sigigedréckt
Passé composé
echsigedréckt ginn
dubassgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassgedréckt ginn
mirsigedréckt ginn
dirsiddgedréckt ginn
sisigedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwargedréckt ginn
duwaarsgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwargedréckt ginn
mirwaregedréckt ginn
dirwaartgedréckt ginn
siwaregedréckt ginn
Futur I
echwäert gedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles