E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdrecksen beschmutzen (D)encrasser (F)to stain sth. (E)
Stammformen verdrcksenverdrckstverdrckst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdrcksen
duverdrcks
hien/si,hatt/etverdrckst
mirverdrcksen
dirverdrcksen
siverdrcksen
Pass compos
echhuverdrckst
duhuesverdrckst
hien/si,hatt/ethuetverdrckst
mirhuverdrckst
dirhuttverdrckst
sihuverdrckst
Plus-que-parfait
echhatverdrckst
duhasverdrckst
hien/si,hatt/ethatverdrckst
mirhateverdrckst
dirhatverdrckst
sihateverdrckst
Futur I
echwäert verdrecksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdrckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdrecksen
dugéifsverdrecksen
hien/si,hatt/etgéifverdrecksen
mirgéifeverdrecksen
dirgéiftverdrecksen
sigéifeverdrecksen
Conditionnel Pass compos
echhttverdrckst
duhssverdrckst
hien/si,hatt/ethttverdrckst
mirhätteverdrckst
dirhttverdrckst
sihätteverdrckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdrcks!
Plurielverdrckst!
verdrckst
verdrecksen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdrckst
dugëssverdrckst
hie/si,hatt/etgëttverdrckst
mirgiverdrckst
dirgittverdrckst
sigiverdrckst
Pass compos
echsiverdrckst ginn
dubassverdrckst ginn
hien/si,hatt/etassverdrckst ginn
mirsiverdrckst ginn
dirsiddverdrckst ginn
sisiverdrckst ginn
Plus-que-parfait
echwarverdrckst ginn
duwaarsverdrckst ginn
hien/si,hatt/etwarverdrckst ginn
mirwareverdrckst ginn
dirwaartverdrckst ginn
siwareverdrckst ginn
Futur I
echwäert verdrckst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdrckst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdrckst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdrckst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdrckst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedrecksen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles