E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
andréien eindrehen (D) – placer (vis/ampoule) (F) – to turn in (E)
Stammformen andréiendréit anagedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréien an
dudréis an
hien/si,hatt/etdréit an
mirdréien an
dirdréit an
sidréien an
Passé composé
echhunnagedréit
duhuesagedréit
hien/si,hatt/ethuetagedréit
mirhunnagedréit
dirhuttagedréit
sihunnagedréit
Plus-que-parfait
echhatagedréit
duhasagedréit
hien/si,hatt/ethatagedréit
mirhatenagedréit
dirhatagedréit
sihatenagedréit
Futur I
echwäert andréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandréien
dugéifsandréien
hien/si,hatt/etgéifandréien
mirgéifenandréien
dirgéiftandréien
sigéifenandréien
Conditionnel Passé composé
echhättagedréit
duhässagedréit
hien/si,hatt/ethättagedréit
mirhättenagedréit
dirhättagedréit
sihättenagedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi an!
Plurieldréit an!
agedréit
andréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnagedréit
dugëssagedréit
hie/si,hatt/etgëttagedréit
mirginnagedréit
dirgittagedréit
siginnagedréit
Passé composé
echsinnagedréit ginn
dubassagedréit ginn
hien/si,hatt/etassagedréit ginn
mirsinnagedréit ginn
dirsiddagedréit ginn
sisinnagedréit ginn
Plus-que-parfait
echwaragedréit ginn
duwaarsagedréit ginn
hien/si,hatt/etwaragedréit ginn
mirwarenagedréit ginn
dirwaartagedréit ginn
siwarenagedréit ginn
Futur I
echwäert agedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif agedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif agedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier agedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles