E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
andréi-en eindrehen (D)placer (vis/ampoule) (F)to turn in (E)
Stammformen andréi-endréi-t anage-dréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréi-en an
dudréi-s an
hien/si,hatt/etdréi-t an
mirdréi-en an
dirdréi-t an
sidréi-en an
Passé composé
echhunnage-dréi-t
duhuesage-dréi-t
hien/si,hatt/ethuetage-dréi-t
mirhunnage-dréi-t
dirhuttage-dréi-t
sihunnage-dréi-t
Plus-que-parfait
echhatage-dréi-t
duhasage-dréi-t
hien/si,hatt/ethatage-dréi-t
mirhatenage-dréi-t
dirhatage-dréi-t
sihatenage-dréi-t
Futur I
echwäert andréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-dréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandréi-en
dugéifsandréi-en
hien/si,hatt/etgéifandréi-en
mirgéifenandréi-en
dirgéiftandréi-en
sigéifenandréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-dréi-t
duhässage-dréi-t
hien/si,hatt/ethättage-dréi-t
mirhättenage-dréi-t
dirhättage-dréi-t
sihättenage-dréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi an!
Plurieldréi-t an!
age-dréi-t
andréi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnage-dréi-t
dugëssage-dréi-t
hie/si,hatt/etgëttage-dréi-t
mirginnage-dréi-t
dirgittage-dréi-t
siginnage-dréi-t
Passé composé
echsinnage-dréi-t ginn
dubassage-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etassage-dréi-t ginn
mirsinnage-dréi-t ginn
dirsiddage-dréi-t ginn
sisinnage-dréi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-dréi-t ginn
duwaarsage-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-dréi-t ginn
mirwarenage-dréi-t ginn
dirwaartage-dréi-t ginn
siwarenage-dréi-t ginn
Futur I
echwäert age-dréi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-dréi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-dréi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-dréi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier age-dréi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdréi-enbäidréi-endréi-enduerchdréi-enëmdréi-enerofdréi-eneropdréi-eniwwerdréi-enofdréi-enopdréi-enundréi-enverdréi-enzeréckdréi-enzoudréi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles