E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchdréien durchdrehen (D) – perdre l'adhérence, craquer (F) – to crack/ panic (E)
Stammformen duerchdréiendréit duerchduerchgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréien duerch
dudréis duerch
hien/si,hatt/etdréit duerch
mirdréien duerch
dirdréit duerch
sidréien duerch
Passé composé
echhunnduerchgedréit
duhuesduerchgedréit
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréit
mirhunnduerchgedréit
dirhuttduerchgedréit
sihunnduerchgedréit
Plus-que-parfait
echhatduerchgedréit
duhasduerchgedréit
hien/si,hatt/ethatduerchgedréit
mirhatenduerchgedréit
dirhatduerchgedréit
sihatenduerchgedréit
Futur I
echwäert duerchdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdréien
dugéifsduerchdréien
hien/si,hatt/etgéifduerchdréien
mirgéifenduerchdréien
dirgéiftduerchdréien
sigéifenduerchdréien
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgedréit
duhässduerchgedréit
hien/si,hatt/ethättduerchgedréit
mirhättenduerchgedréit
dirhättduerchgedréit
sihättenduerchgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi duerch!
Plurieldréit duerch!
duerchgedréit
duerchdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchgedréit
dugëssduerchgedréit
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréit
mirginnduerchgedréit
dirgittduerchgedréit
siginnduerchgedréit
Passé composé
echsinnduerchgedréit ginn
dubassduerchgedréit ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréit ginn
mirsinnduerchgedréit ginn
dirsiddduerchgedréit ginn
sisinnduerchgedréit ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgedréit ginn
duwaarsduerchgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréit ginn
mirwarenduerchgedréit ginn
dirwaartduerchgedréit ginn
siwarenduerchgedréit ginn
Futur I
echwäert duerchgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles