E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmdréien umdrehen (D) – tourner, retourner (F) – to flip/ reverse (E)
Stammformen ëmdréiendréit ëmëmgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Present
echdréien ëm
dudréis ëm
hien/si,hatt/etdréit ëm
mirdréien ëm
dirdréit ëm
sidréien ëm
Passé composé
echhunnëmgedréit
duhuesëmgedréit
hien/si,hatt/ethuetëmgedréit
mirhunnëmgedréit
dirhuttëmgedréit
sihunnëmgedréit
Plus-que-parfait
echhatëmgedréit
duhasëmgedréit
hien/si,hatt/ethatëmgedréit
mirhatenëmgedréit
dirhatëmgedréit
sihatenëmgedréit
Modale Futur I
echwäert ëmdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ëmgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdréien
dugéifsëmdréien
hien/si,hatt/etgéifëmdréien
mirgéifenëmdréien
dirgéiftëmdréien
sigéifenëmdréien
Conditionnel passé composé
echhättëmgedréit
duhässëmgedréit
hien/si,hatt/ethättëmgedréit
mirhättenëmgedréit
dirhättëmgedréit
sihättenëmgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi ëm!
Plurieldréit ëm!
ëmgedréit
ëmdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnëmgedréit
dugëssëmgedréit
hie/si,hatt/etgëttëmgedréit
mirginnëmgedréit
dirgittëmgedréit
siginnëmgedréit
Passé composé
echsinnëmgedréit ginn
dubassëmgedréit ginn
hien/si,hatt/etassëmgedréit ginn
mirsinnëmgedréit ginn
dirsiddëmgedréit ginn
sisinnëmgedréit ginn
Plus-que-parfait
echwarëmgedréit ginn
duwaarsëmgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarëmgedréit ginn
mirwarenëmgedréit ginn
dirwaartëmgedréit ginn
siwarenëmgedréit ginn
Modale Futur I
echwäert ëmgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ëmgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier ëmgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles