E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofdréien hinunterdrehen (D) – tourner vers le bas (F)
Stammformen erofdréiendréit eroferofgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Present
echdréien erof
dudréis erof
hien/si,hatt/etdréit erof
mirdréien erof
dirdréit erof
sidréien erof
Passé composé
echhunnerofgedréit
duhueserofgedréit
hien/si,hatt/ethueterofgedréit
mirhunnerofgedréit
dirhutterofgedréit
sihunnerofgedréit
Plus-que-parfait
echhaterofgedréit
duhaserofgedréit
hien/si,hatt/ethaterofgedréit
mirhatenerofgedréit
dirhaterofgedréit
sihatenerofgedréit
Modale Futur I
echwäert erofdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erofgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdréien
dugéifserofdréien
hien/si,hatt/etgéiferofdréien
mirgéifenerofdréien
dirgéifterofdréien
sigéifenerofdréien
Conditionnel passé composé
echhätterofgedréit
duhässerofgedréit
hien/si,hatt/ethätterofgedréit
mirhättenerofgedréit
dirhätterofgedréit
sihättenerofgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi erof!
Plurieldréit erof!
erofgedréit
erofdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerofgedréit
dugësserofgedréit
hie/si,hatt/etgëtterofgedréit
mirginnerofgedréit
dirgitterofgedréit
siginnerofgedréit
Passé composé
echsinnerofgedréit ginn
dubasserofgedréit ginn
hien/si,hatt/etasserofgedréit ginn
mirsinnerofgedréit ginn
dirsidderofgedréit ginn
sisinnerofgedréit ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgedréit ginn
duwaarserofgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarerofgedréit ginn
mirwarenerofgedréit ginn
dirwaarterofgedréit ginn
siwarenerofgedréit ginn
Modale Futur I
echwäert erofgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erofgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erofgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erofgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier erofgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles