E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropdréi-en hinaufdrehen (D)tourner vers le haut (F)
Stammformen eropdréi-endréi-t eroperopge-dréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréi-en erop
dudréi-s erop
hien/si,hatt/etdréi-t erop
mirdréi-en erop
dirdréi-t erop
sidréi-en erop
Passé composé
echhunneropge-dréi-t
duhueseropge-dréi-t
hien/si,hatt/ethueteropge-dréi-t
mirhunneropge-dréi-t
dirhutteropge-dréi-t
sihunneropge-dréi-t
Plus-que-parfait
echhateropge-dréi-t
duhaseropge-dréi-t
hien/si,hatt/ethateropge-dréi-t
mirhateneropge-dréi-t
dirhateropge-dréi-t
sihateneropge-dréi-t
Futur I
echwäert eropdréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropge-dréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopdréi-en
dugéifseropdréi-en
hien/si,hatt/etgéiferopdréi-en
mirgéifeneropdréi-en
dirgéifteropdréi-en
sigéifeneropdréi-en
Conditionnel Passé composé
echhätteropge-dréi-t
duhässeropge-dréi-t
hien/si,hatt/ethätteropge-dréi-t
mirhätteneropge-dréi-t
dirhätteropge-dréi-t
sihätteneropge-dréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi erop!
Plurieldréi-t erop!
eropge-dréi-t
eropdréi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneropge-dréi-t
dugësseropge-dréi-t
hie/si,hatt/etgëtteropge-dréi-t
mirginneropge-dréi-t
dirgitteropge-dréi-t
siginneropge-dréi-t
Passé composé
echsinneropge-dréi-t ginn
dubasseropge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etasseropge-dréi-t ginn
mirsinneropge-dréi-t ginn
dirsidderopge-dréi-t ginn
sisinneropge-dréi-t ginn
Plus-que-parfait
echwareropge-dréi-t ginn
duwaarseropge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etwareropge-dréi-t ginn
mirwareneropge-dréi-t ginn
dirwaarteropge-dréi-t ginn
siwareneropge-dréi-t ginn
Futur I
echwäert eropge-dréi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropge-dréi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eropge-dréi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eropge-dréi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eropge-dréi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréi-enausdréi-enbäidréi-endréi-enduerchdréi-enëmdréi-enerofdréi-eniwwerdréi-enofdréi-enopdréi-enundréi-enverdréi-enzeréckdréi-enzoudréi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles