E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerdréien überdrehen (D)to overwind (E)
Stammformen iwwerdréieniwwerdréitiwwerdréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerdréien
duiwwerdréis
hien/si,hatt/etiwwerdréit
miriwwerdréien
diriwwerdréit
siiwwerdréien
Passé composé
echhunniwwerdréit
duhuesiwwerdréit
hien/si,hatt/ethuetiwwerdréit
mirhunniwwerdréit
dirhuttiwwerdréit
sihunniwwerdréit
Plus-que-parfait
echhatiwwerdréit
duhasiwwerdréit
hien/si,hatt/ethatiwwerdréit
mirhateniwwerdréit
dirhatiwwerdréit
sihateniwwerdréit
Futur I
echwäert iwwerdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdréien
dugéifsiwwerdréien
hien/si,hatt/etgéifiwwerdréien
mirgéifeniwwerdréien
dirgéiftiwwerdréien
sigéifeniwwerdréien
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerdréit
duhässiwwerdréit
hien/si,hatt/ethättiwwerdréit
mirhätteniwwerdréit
dirhättiwwerdréit
sihätteniwwerdréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdréi!
Plurieliwwerdréit!
iwwerdréit
iwwerdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwerdréit
dugëssiwwerdréit
hie/si,hatt/etgëttiwwerdréit
mirginniwwerdréit
dirgittiwwerdréit
siginniwwerdréit
Passé composé
echsinniwwerdréit ginn
dubassiwwerdréit ginn
hien/si,hatt/etassiwwerdréit ginn
mirsinniwwerdréit ginn
dirsiddiwwerdréit ginn
sisinniwwerdréit ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerdréit ginn
duwaarsiwwerdréit ginn
hien/si,hatt/etwariwwerdréit ginn
mirwareniwwerdréit ginn
dirwaartiwwerdréit ginn
siwareniwwerdréit ginn
Futur I
echwäert iwwerdréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwerdréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwerdréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwerdréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles