E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofdréien abdrehen (D) – fermer, éteindre, changer de cap (F) – to switch sth.off (E)
Stammformen ofdréiendréit ofofgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Present
echdréien of
dudréis of
hien/si,hatt/etdréit of
mirdréien of
dirdréit of
sidréien of
Passé composé
echhunnofgedréit
duhuesofgedréit
hien/si,hatt/ethuetofgedréit
mirhunnofgedréit
dirhuttofgedréit
sihunnofgedréit
Plus-que-parfait
echhatofgedréit
duhasofgedréit
hien/si,hatt/ethatofgedréit
mirhatenofgedréit
dirhatofgedréit
sihatenofgedréit
Modale Futur I
echwäert ofdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofdréien
dugéifsofdréien
hien/si,hatt/etgéifofdréien
mirgéifenofdréien
dirgéiftofdréien
sigéifenofdréien
Conditionnel passé composé
echhättofgedréit
duhässofgedréit
hien/si,hatt/ethättofgedréit
mirhättenofgedréit
dirhättofgedréit
sihättenofgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi of!
Plurieldréit of!
ofgedréit
ofdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofgedréit
dugëssofgedréit
hie/si,hatt/etgëttofgedréit
mirginnofgedréit
dirgittofgedréit
siginnofgedréit
Passé composé
echsinnofgedréit ginn
dubassofgedréit ginn
hien/si,hatt/etassofgedréit ginn
mirsinnofgedréit ginn
dirsiddofgedréit ginn
sisinnofgedréit ginn
Plus-que-parfait
echwarofgedréit ginn
duwaarsofgedréit ginn
hien/si,hatt/etwarofgedréit ginn
mirwarenofgedréit ginn
dirwaartofgedréit ginn
siwarenofgedréit ginn
Modale Futur I
echwäert ofgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier ofgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles