E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opdréien aufdrehen (D) – ouvrir, exciter (F) – to turn up, untwist (E)
Stammformen opdréiendréit opopgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Present
echdréien op
dudréis op
hien/si,hatt/etdréit op
mirdréien op
dirdréit op
sidréien op
Passé composé
echhunnopgedréit
duhuesopgedréit
hien/si,hatt/ethuetopgedréit
mirhunnopgedréit
dirhuttopgedréit
sihunnopgedréit
Plus-que-parfait
echhatopgedréit
duhasopgedréit
hien/si,hatt/ethatopgedréit
mirhatenopgedréit
dirhatopgedréit
sihatenopgedréit
Modale Futur I
echwäert opdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopdréien
dugéifsopdréien
hien/si,hatt/etgéifopdréien
mirgéifenopdréien
dirgéiftopdréien
sigéifenopdréien
Conditionnel passé composé
echhättopgedréit
duhässopgedréit
hien/si,hatt/ethättopgedréit
mirhättenopgedréit
dirhättopgedréit
sihättenopgedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi op!
Plurieldréit op!
opgedréit
opdréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgedréit
dugëssopgedréit
hie/si,hatt/etgëttopgedréit
mirginnopgedréit
dirgittopgedréit
siginnopgedréit
Passé composé
echsinnopgedréit ginn
dubassopgedréit ginn
hien/si,hatt/etassopgedréit ginn
mirsinnopgedréit ginn
dirsiddopgedréit ginn
sisinnopgedréit ginn
Plus-que-parfait
echwaropgedréit ginn
duwaarsopgedréit ginn
hien/si,hatt/etwaropgedréit ginn
mirwarenopgedréit ginn
dirwaartopgedréit ginn
siwarenopgedréit ginn
Modale Futur I
echwäert opgedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier opgedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles