E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckdréi-en zurückdrehen (D) – tourner en arrière (F) – turn back (E)
Stammformen zeréckdréi-endréi-t zeréckzeréckge-dréi-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréi-en zeréck
dudréi-s zeréck
hien/si,hatt/etdréi-t zeréck
mirdréi-en zeréck
dirdréi-t zeréck
sidréi-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-dréi-t
duhueszeréckge-dréi-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-dréi-t
mirhunnzeréckge-dréi-t
dirhuttzeréckge-dréi-t
sihunnzeréckge-dréi-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-dréi-t
duhaszeréckge-dréi-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-dréi-t
mirhatenzeréckge-dréi-t
dirhatzeréckge-dréi-t
sihatenzeréckge-dréi-t
Futur I
echwäert zeréckdréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-dréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckdréi-en
dugéifszeréckdréi-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckdréi-en
mirgéifenzeréckdréi-en
dirgéiftzeréckdréi-en
sigéifenzeréckdréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-dréi-t
duhässzeréckge-dréi-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-dréi-t
mirhättenzeréckge-dréi-t
dirhättzeréckge-dréi-t
sihättenzeréckge-dréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi zeréck!
Plurieldréi-t zeréck!
zeréckge-dréi-t
zeréckdréi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzeréckge-dréi-t
dugësszeréckge-dréi-t
hie/si,hatt/etgëttzeréckge-dréi-t
mirginnzeréckge-dréi-t
dirgittzeréckge-dréi-t
siginnzeréckge-dréi-t
Passé composé
echsinnzeréckge-dréi-t ginn
dubasszeréckge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etasszeréckge-dréi-t ginn
mirsinnzeréckge-dréi-t ginn
dirsiddzeréckge-dréi-t ginn
sisinnzeréckge-dréi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzeréckge-dréi-t ginn
duwaarszeréckge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-dréi-t ginn
mirwarenzeréckge-dréi-t ginn
dirwaartzeréckge-dréi-t ginn
siwarenzeréckge-dréi-t ginn
Futur I
echwäert zeréckge-dréi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-dréi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zeréckge-dréi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zeréckge-dréi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zeréckge-dréi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréi-enausdréi-enbäidréi-endréi-enduerchdréi-enëmdréi-enerofdréi-eneropdréi-eniwwerdréi-enofdréi-enopdréi-enundréi-enverdréi-enzoudréi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles