E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoudréien zudrehen (D) – fermer (F)
Stammformen zoudréiendréit zouzougedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréien zou
dudréis zou
hien/si,hatt/etdréit zou
mirdréien zou
dirdréit zou
sidréien zou
Passé composé
echhunnzougedréit
duhueszougedréit
hien/si,hatt/ethuetzougedréit
mirhunnzougedréit
dirhuttzougedréit
sihunnzougedréit
Plus-que-parfait
echhatzougedréit
duhaszougedréit
hien/si,hatt/ethatzougedréit
mirhatenzougedréit
dirhatzougedréit
sihatenzougedréit
Futur I
echwäert zoudréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoudréien
dugéifszoudréien
hien/si,hatt/etgéifzoudréien
mirgéifenzoudréien
dirgéiftzoudréien
sigéifenzoudréien
Conditionnel Passé composé
echhättzougedréit
duhässzougedréit
hien/si,hatt/ethättzougedréit
mirhättenzougedréit
dirhättzougedréit
sihättenzougedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi zou!
Plurieldréit zou!
zougedréit
zoudréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougedréit
dugësszougedréit
hie/si,hatt/etgëttzougedréit
mirginnzougedréit
dirgittzougedréit
siginnzougedréit
Passé composé
echsinnzougedréit ginn
dubasszougedréit ginn
hien/si,hatt/etasszougedréit ginn
mirsinnzougedréit ginn
dirsiddzougedréit ginn
sisinnzougedréit ginn
Plus-que-parfait
echwarzougedréit ginn
duwaarszougedréit ginn
hien/si,hatt/etwarzougedréit ginn
mirwarenzougedréit ginn
dirwaartzougedréit ginn
siwarenzougedréit ginn
Futur I
echwäert zougedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles