E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoudréi-en zudrehen (D)fermer (F)
Stammformen zoudréi-endréi-t zouzouge-dréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréi-en zou
dudréi-s zou
hien/si,hatt/etdréi-t zou
mirdréi-en zou
dirdréi-t zou
sidréi-en zou
Passé composé
echhunnzouge-dréi-t
duhueszouge-dréi-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-dréi-t
mirhunnzouge-dréi-t
dirhuttzouge-dréi-t
sihunnzouge-dréi-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-dréi-t
duhaszouge-dréi-t
hien/si,hatt/ethatzouge-dréi-t
mirhatenzouge-dréi-t
dirhatzouge-dréi-t
sihatenzouge-dréi-t
Futur I
echwäert zoudréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-dréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoudréi-en
dugéifszoudréi-en
hien/si,hatt/etgéifzoudréi-en
mirgéifenzoudréi-en
dirgéiftzoudréi-en
sigéifenzoudréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-dréi-t
duhässzouge-dréi-t
hien/si,hatt/ethättzouge-dréi-t
mirhättenzouge-dréi-t
dirhättzouge-dréi-t
sihättenzouge-dréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi zou!
Plurieldréi-t zou!
zouge-dréi-t
zoudréi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzouge-dréi-t
dugësszouge-dréi-t
hie/si,hatt/etgëttzouge-dréi-t
mirginnzouge-dréi-t
dirgittzouge-dréi-t
siginnzouge-dréi-t
Passé composé
echsinnzouge-dréi-t ginn
dubasszouge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etasszouge-dréi-t ginn
mirsinnzouge-dréi-t ginn
dirsiddzouge-dréi-t ginn
sisinnzouge-dréi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzouge-dréi-t ginn
duwaarszouge-dréi-t ginn
hien/si,hatt/etwarzouge-dréi-t ginn
mirwarenzouge-dréi-t ginn
dirwaartzouge-dréi-t ginn
siwarenzouge-dréi-t ginn
Futur I
echwäert zouge-dréi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-dréi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zouge-dréi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zouge-dréi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zouge-dréi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréi-enausdréi-enbäidréi-endréi-enduerchdréi-enëmdréi-enerofdréi-eneropdréi-eniwwerdréi-enofdréi-enopdréi-enundréi-enverdréi-enzeréckdréi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles