E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dréien drehen (D) – tourner (F) – to veer/ turn (E)
Stammformen dréiendréitgedréit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréien
dudréis
hien/si,hatt/etdréit
mirdréien
dirdréit
sidréien
Passé composé
echhugedréit
duhuesgedréit
hien/si,hatt/ethuetgedréit
mirhugedréit
dirhuttgedréit
sihugedréit
Plus-que-parfait
echhatgedréit
duhasgedréit
hien/si,hatt/ethatgedréit
mirhategedréit
dirhatgedréit
sihategedréit
Futur I
echwäert dréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdréien
dugéifsdréien
hien/si,hatt/etgéifdréien
mirgéifendréien
dirgéiftdréien
sigéifendréien
Conditionnel Passé composé
echhättgedréit
duhässgedréit
hien/si,hatt/ethättgedréit
mirhättegedréit
dirhättgedréit
sihättegedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi!
Plurieldréit!
gedréit
dréien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigedréit
dugëssgedréit
hie/si,hatt/etgëttgedréit
mirgigedréit
dirgittgedréit
sigigedréit
Passé composé
echsigedréit ginn
dubassgedréit ginn
hien/si,hatt/etassgedréit ginn
mirsigedréit ginn
dirsiddgedréit ginn
sisigedréit ginn
Plus-que-parfait
echwargedréit ginn
duwaarsgedréit ginn
hien/si,hatt/etwargedréit ginn
mirwaregedréit ginn
dirwaartgedréit ginn
siwaregedréit ginn
Futur I
echwäert gedréit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedréit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gedréit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gedréit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gedréit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles