E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bäidréinen anziehen (D) – serrer (F)
Stammformen bäidréinendréint bäibäigedréint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréine bäi
dudréins bäi
hien/si,hatt/etdréint bäi
mirdréine bäi
dirdréint bäi
sidréine bäi
Passé composé
echhubäigedréint
duhuesbäigedréint
hien/si,hatt/ethuetbäigedréint
mirhubäigedréint
dirhuttbäigedréint
sihubäigedréint
Plus-que-parfait
echhatbäigedréint
duhasbäigedréint
hien/si,hatt/ethatbäigedréint
mirhatebäigedréint
dirhatbäigedréint
sihatebäigedréint
Futur I
echwäert bäidréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäidréinen
dugéifsbäidréinen
hien/si,hatt/etgéifbäidréinen
mirgéifebäidréinen
dirgéiftbäidréinen
sigéifebäidréinen
Conditionnel Passé composé
echhättbäigedréint
duhässbäigedréint
hien/si,hatt/ethättbäigedréint
mirhättebäigedréint
dirhättbäigedréint
sihättebäigedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi bäi!
Plurieldréint bäi!
bäigedréint
bäidréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibäigedréint
dugëssbäigedréint
hie/si,hatt/etgëttbäigedréint
mirgibäigedréint
dirgittbäigedréint
sigibäigedréint
Passé composé
echsibäigedréint ginn
dubassbäigedréint ginn
hien/si,hatt/etassbäigedréint ginn
mirsibäigedréint ginn
dirsiddbäigedréint ginn
sisibäigedréint ginn
Plus-que-parfait
echwarbäigedréint ginn
duwaarsbäigedréint ginn
hien/si,hatt/etwarbäigedréint ginn
mirwarebäigedréint ginn
dirwaartbäigedréint ginn
siwarebäigedréint ginn
Futur I
echwäert bäigedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäigedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bäigedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bäigedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles