E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchdréinen durchdrehen (D) – perdre l'adhérence, craquer (F) – to crack/ panic (E)
Stammformen duerchdréinendréint duerchduerchgedréint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen duerch
dudréins duerch
hien/si,hatt/etdréint duerch
mirdréinen duerch
dirdréint duerch
sidréinen duerch
Passé composé
echhunnduerchgedréint
duhuesduerchgedréint
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréint
mirhunnduerchgedréint
dirhuttduerchgedréint
sihunnduerchgedréint
Plus-que-parfait
echhatduerchgedréint
duhasduerchgedréint
hien/si,hatt/ethatduerchgedréint
mirhatenduerchgedréint
dirhatduerchgedréint
sihatenduerchgedréint
Futur I
echwäert duerchdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdréinen
dugéifsduerchdréinen
hien/si,hatt/etgéifduerchdréinen
mirgéifenduerchdréinen
dirgéiftduerchdréinen
sigéifenduerchdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgedréint
duhässduerchgedréint
hien/si,hatt/ethättduerchgedréint
mirhättenduerchgedréint
dirhättduerchgedréint
sihättenduerchgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin duerch!
Plurieldréint duerch!
duerchgedréint
duerchdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchgedréint
dugëssduerchgedréint
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréint
mirginnduerchgedréint
dirgittduerchgedréint
siginnduerchgedréint
Passé composé
echsinnduerchgedréint ginn
dubassduerchgedréint ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréint ginn
mirsinnduerchgedréint ginn
dirsiddduerchgedréint ginn
sisinnduerchgedréint ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgedréint ginn
duwaarsduerchgedréint ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréint ginn
mirwarenduerchgedréint ginn
dirwaartduerchgedréint ginn
siwarenduerchgedréint ginn
Futur I
echwäert duerchgedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchgedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchgedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchgedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles