E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmdréinen umdrehen (D) – tourner, retourner (F) – to flip/ reverse (E)
Stammformen ëmdréinendréint ëmëmgedréint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen ëm
dudréins ëm
hien/si,hatt/etdréint ëm
mirdréinen ëm
dirdréint ëm
sidréinen ëm
Passé composé
echhunnëmgedréint
duhuesëmgedréint
hien/si,hatt/ethuetëmgedréint
mirhunnëmgedréint
dirhuttëmgedréint
sihunnëmgedréint
Plus-que-parfait
echhatëmgedréint
duhasëmgedréint
hien/si,hatt/ethatëmgedréint
mirhatenëmgedréint
dirhatëmgedréint
sihatenëmgedréint
Futur I
echwäert ëmdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdréinen
dugéifsëmdréinen
hien/si,hatt/etgéifëmdréinen
mirgéifenëmdréinen
dirgéiftëmdréinen
sigéifenëmdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgedréint
duhässëmgedréint
hien/si,hatt/ethättëmgedréint
mirhättenëmgedréint
dirhättëmgedréint
sihättenëmgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin ëm!
Plurieldréint ëm!
ëmgedréint
ëmdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmgedréint
dugëssëmgedréint
hie/si,hatt/etgëttëmgedréint
mirginnëmgedréint
dirgittëmgedréint
siginnëmgedréint
Passé composé
echsinnëmgedréint ginn
dubassëmgedréint ginn
hien/si,hatt/etassëmgedréint ginn
mirsinnëmgedréint ginn
dirsiddëmgedréint ginn
sisinnëmgedréint ginn
Plus-que-parfait
echwarëmgedréint ginn
duwaarsëmgedréint ginn
hien/si,hatt/etwarëmgedréint ginn
mirwarenëmgedréint ginn
dirwaartëmgedréint ginn
siwarenëmgedréint ginn
Futur I
echwäert ëmgedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmgedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmgedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmgedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles