E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofdréinen hinunterdrehen (D) – tourner vers le bas (F)
Stammformen erofdréinendréint eroferofgedréint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen erof
dudréins erof
hien/si,hatt/etdréint erof
mirdréinen erof
dirdréint erof
sidréinen erof
Passé composé
echhunnerofgedréint
duhueserofgedréint
hien/si,hatt/ethueterofgedréint
mirhunnerofgedréint
dirhutterofgedréint
sihunnerofgedréint
Plus-que-parfait
echhaterofgedréint
duhaserofgedréint
hien/si,hatt/ethaterofgedréint
mirhatenerofgedréint
dirhaterofgedréint
sihatenerofgedréint
Futur I
echwäert erofdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdréinen
dugéifserofdréinen
hien/si,hatt/etgéiferofdréinen
mirgéifenerofdréinen
dirgéifterofdréinen
sigéifenerofdréinen
Conditionnel Passé composé
echhätterofgedréint
duhässerofgedréint
hien/si,hatt/ethätterofgedréint
mirhättenerofgedréint
dirhätterofgedréint
sihättenerofgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin erof!
Plurieldréint erof!
erofgedréint
erofdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerofgedréint
dugësserofgedréint
hie/si,hatt/etgëtterofgedréint
mirginnerofgedréint
dirgitterofgedréint
siginnerofgedréint
Passé composé
echsinnerofgedréint ginn
dubasserofgedréint ginn
hien/si,hatt/etasserofgedréint ginn
mirsinnerofgedréint ginn
dirsidderofgedréint ginn
sisinnerofgedréint ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgedréint ginn
duwaarserofgedréint ginn
hien/si,hatt/etwarerofgedréint ginn
mirwarenerofgedréint ginn
dirwaarterofgedréint ginn
siwarenerofgedréint ginn
Futur I
echwäert erofgedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erofgedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erofgedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erofgedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles