E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofdréin-en hinunterdrehen (D)tourner vers le bas (F)
Stammformen erofdréin-endréin-t eroferofge-dréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréin-en erof
dudréin-s erof
hien/si,hatt/etdréin-t erof
mirdréin-en erof
dirdréin-t erof
sidréin-en erof
Passé composé
echhunnerofge-dréin-t
duhueserofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethueterofge-dréin-t
mirhunnerofge-dréin-t
dirhutterofge-dréin-t
sihunnerofge-dréin-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-dréin-t
duhaserofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethaterofge-dréin-t
mirhatenerofge-dréin-t
dirhaterofge-dréin-t
sihatenerofge-dréin-t
Futur I
echwäert erofdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdréin-en
dugéifserofdréin-en
hien/si,hatt/etgéiferofdréin-en
mirgéifenerofdréin-en
dirgéifterofdréin-en
sigéifenerofdréin-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-dréin-t
duhässerofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethätterofge-dréin-t
mirhättenerofge-dréin-t
dirhätterofge-dréin-t
sihättenerofge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin erof!
Plurieldréin-t erof!
erofge-dréin-t
erofdréin-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerofge-dréin-t
dugësserofge-dréin-t
hie/si,hatt/etgëtterofge-dréin-t
mirginnerofge-dréin-t
dirgitterofge-dréin-t
siginnerofge-dréin-t
Passé composé
echsinnerofge-dréin-t ginn
dubasserofge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etasserofge-dréin-t ginn
mirsinnerofge-dréin-t ginn
dirsidderofge-dréin-t ginn
sisinnerofge-dréin-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerofge-dréin-t ginn
duwaarserofge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etwarerofge-dréin-t ginn
mirwarenerofge-dréin-t ginn
dirwaarterofge-dréin-t ginn
siwarenerofge-dréin-t ginn
Futur I
echwäert erofge-dréin-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-dréin-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erofge-dréin-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erofge-dréin-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erofge-dréin-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-enzoudréin-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles