E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropdréinen hinaufdrehen (D) – tourner vers le haut (F)
Stammformen eropdréinendréint eroperopgedréint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen erop
dudréins erop
hien/si,hatt/etdréint erop
mirdréinen erop
dirdréint erop
sidréinen erop
Passé composé
echhunneropgedréint
duhueseropgedréint
hien/si,hatt/ethueteropgedréint
mirhunneropgedréint
dirhutteropgedréint
sihunneropgedréint
Plus-que-parfait
echhateropgedréint
duhaseropgedréint
hien/si,hatt/ethateropgedréint
mirhateneropgedréint
dirhateropgedréint
sihateneropgedréint
Futur I
echwäert eropdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopdréinen
dugéifseropdréinen
hien/si,hatt/etgéiferopdréinen
mirgéifeneropdréinen
dirgéifteropdréinen
sigéifeneropdréinen
Conditionnel Passé composé
echhätteropgedréint
duhässeropgedréint
hien/si,hatt/ethätteropgedréint
mirhätteneropgedréint
dirhätteropgedréint
sihätteneropgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin erop!
Plurieldréint erop!
eropgedréint
eropdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneropgedréint
dugësseropgedréint
hie/si,hatt/etgëtteropgedréint
mirginneropgedréint
dirgitteropgedréint
siginneropgedréint
Passé composé
echsinneropgedréint ginn
dubasseropgedréint ginn
hien/si,hatt/etasseropgedréint ginn
mirsinneropgedréint ginn
dirsidderopgedréint ginn
sisinneropgedréint ginn
Plus-que-parfait
echwareropgedréint ginn
duwaarseropgedréint ginn
hien/si,hatt/etwareropgedréint ginn
mirwareneropgedréint ginn
dirwaarteropgedréint ginn
siwareneropgedréint ginn
Futur I
echwäert eropgedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eropgedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eropgedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eropgedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles