E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerdréinen überdrehen (D)to overwind (E)
Stammformen iwwerdréineniwwerdréintiwwerdréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerdréinen
duiwwerdréins
hien/si,hatt/etiwwerdréint
miriwwerdréinen
diriwwerdréint
siiwwerdréinen
Passé composé
echhunniwwerdréint
duhuesiwwerdréint
hien/si,hatt/ethuetiwwerdréint
mirhunniwwerdréint
dirhuttiwwerdréint
sihunniwwerdréint
Plus-que-parfait
echhatiwwerdréint
duhasiwwerdréint
hien/si,hatt/ethatiwwerdréint
mirhateniwwerdréint
dirhatiwwerdréint
sihateniwwerdréint
Futur I
echwäert iwwerdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdréinen
dugéifsiwwerdréinen
hien/si,hatt/etgéifiwwerdréinen
mirgéifeniwwerdréinen
dirgéiftiwwerdréinen
sigéifeniwwerdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerdréint
duhässiwwerdréint
hien/si,hatt/ethättiwwerdréint
mirhätteniwwerdréint
dirhättiwwerdréint
sihätteniwwerdréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdréin!
Plurieliwwerdréint!
iwwerdréint
iwwerdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwerdréint
dugëssiwwerdréint
hie/si,hatt/etgëttiwwerdréint
mirginniwwerdréint
dirgittiwwerdréint
siginniwwerdréint
Passé composé
echsinniwwerdréint ginn
dubassiwwerdréint ginn
hien/si,hatt/etassiwwerdréint ginn
mirsinniwwerdréint ginn
dirsiddiwwerdréint ginn
sisinniwwerdréint ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerdréint ginn
duwaarsiwwerdréint ginn
hien/si,hatt/etwariwwerdréint ginn
mirwareniwwerdréint ginn
dirwaartiwwerdréint ginn
siwareniwwerdréint ginn
Futur I
echwäert iwwerdréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwerdréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwerdréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwerdréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles