E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofdréin-en abdrehen (D)fermer, éteindre, changer de cap (F)to switch sth.off (E)
Stammformen ofdréin-endréin-t ofofge-dréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréin-en of
dudréin-s of
hien/si,hatt/etdréin-t of
mirdréin-en of
dirdréin-t of
sidréin-en of
Passé composé
echhunnofge-dréin-t
duhuesofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethuetofge-dréin-t
mirhunnofge-dréin-t
dirhuttofge-dréin-t
sihunnofge-dréin-t
Plus-que-parfait
echhatofge-dréin-t
duhasofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethatofge-dréin-t
mirhatenofge-dréin-t
dirhatofge-dréin-t
sihatenofge-dréin-t
Futur I
echwäert ofdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofdréin-en
dugéifsofdréin-en
hien/si,hatt/etgéifofdréin-en
mirgéifenofdréin-en
dirgéiftofdréin-en
sigéifenofdréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-dréin-t
duhässofge-dréin-t
hien/si,hatt/ethättofge-dréin-t
mirhättenofge-dréin-t
dirhättofge-dréin-t
sihättenofge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin of!
Plurieldréin-t of!
ofge-dréin-t
ofdréin-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-dréin-t
dugëssofge-dréin-t
hie/si,hatt/etgëttofge-dréin-t
mirginnofge-dréin-t
dirgittofge-dréin-t
siginnofge-dréin-t
Passé composé
echsinnofge-dréin-t ginn
dubassofge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-dréin-t ginn
mirsinnofge-dréin-t ginn
dirsiddofge-dréin-t ginn
sisinnofge-dréin-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-dréin-t ginn
duwaarsofge-dréin-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-dréin-t ginn
mirwarenofge-dréin-t ginn
dirwaartofge-dréin-t ginn
siwarenofge-dréin-t ginn
Futur I
echwäert ofge-dréin-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-dréin-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-dréin-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-dréin-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-dréin-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-enzoudréin-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles