E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
undréinen andrehen (D)ouvrir qch, refiler (F)
Stammformen undréinendréint unugedréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen un
dudréins un
hien/si,hatt/etdréint un
mirdréinen un
dirdréint un
sidréinen un
Passé composé
echhunnugedréint
duhuesugedréint
hien/si,hatt/ethuetugedréint
mirhunnugedréint
dirhuttugedréint
sihunnugedréint
Plus-que-parfait
echhatugedréint
duhasugedréint
hien/si,hatt/ethatugedréint
mirhatenugedréint
dirhatugedréint
sihatenugedréint
Futur I
echwäert undréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifundréinen
dugéifsundréinen
hien/si,hatt/etgéifundréinen
mirgéifenundréinen
dirgéiftundréinen
sigéifenundréinen
Conditionnel Passé composé
echhättugedréint
duhässugedréint
hien/si,hatt/ethättugedréint
mirhättenugedréint
dirhättugedréint
sihättenugedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin un!
Plurieldréint un!
ugedréint
undréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugedréint
dugëssugedréint
hie/si,hatt/etgëttugedréint
mirginnugedréint
dirgittugedréint
siginnugedréint
Passé composé
echsinnugedréint ginn
dubassugedréint ginn
hien/si,hatt/etassugedréint ginn
mirsinnugedréint ginn
dirsiddugedréint ginn
sisinnugedréint ginn
Plus-que-parfait
echwarugedréint ginn
duwaarsugedréint ginn
hien/si,hatt/etwarugedréint ginn
mirwarenugedréint ginn
dirwaartugedréint ginn
siwarenugedréint ginn
Futur I
echwäert ugedréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugedréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugedréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugedréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugedréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles