E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdréinen verdrehen (D)tordre, vriller (F)to twist (E)
Stammformen verdréinenverdréintverdréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echverdréinen
duverdréins
hien/si,hatt/etverdréint
mirverdréinen
dirverdréint
siverdréinen
Passé composé
echhuverdréint
duhuesverdréint
hien/si,hatt/ethuetverdréint
mirhuverdréint
dirhuttverdréint
sihuverdréint
Plus-que-parfait
echhatverdréint
duhasverdréint
hien/si,hatt/ethatverdréint
mirhateverdréint
dirhatverdréint
sihateverdréint
Futur I
echwäert verdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdréinen
dugéifsverdréinen
hien/si,hatt/etgéifverdréinen
mirgéifeverdréinen
dirgéiftverdréinen
sigéifeverdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättverdréint
duhässverdréint
hien/si,hatt/ethättverdréint
mirhätteverdréint
dirhättverdréint
sihätteverdréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdréin!
Plurielverdréint!
verdréint
verdréinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdréint
dugëssverdréint
hie/si,hatt/etgëttverdréint
mirgiverdréint
dirgittverdréint
sigiverdréint
Passé composé
echsiverdréint ginn
dubassverdréint ginn
hien/si,hatt/etassverdréint ginn
mirsiverdréint ginn
dirsiddverdréint ginn
sisiverdréint ginn
Plus-que-parfait
echwarverdréint ginn
duwaarsverdréint ginn
hien/si,hatt/etwarverdréint ginn
mirwareverdréint ginn
dirwaartverdréint ginn
siwareverdréint ginn
Futur I
echwäert verdréint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdréint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdréint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdréint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdréint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles