E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veräntweren verantworten (D) – justifier (F) – to take the responsibility (E)
Stammformen veräntwerenveräntwertveräntwert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten äntwerten
Indikativ Aktiv
Présent
echveräntweren
duveräntwers
hien/si,hatt/etveräntwert
mirveräntweren
dirveräntwert
siveräntweren
Passé composé
echhuveräntwert
duhuesveräntwert
hien/si,hatt/ethuetveräntwert
mirhuveräntwert
dirhuttveräntwert
sihuveräntwert
Plus-que-parfait
echhatveräntwert
duhasveräntwert
hien/si,hatt/ethatveräntwert
mirhateveräntwert
dirhatveräntwert
sihateveräntwert
Futur I
echwäert veräntweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräntwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräntweren
dugéifsveräntweren
hien/si,hatt/etgéifveräntweren
mirgéifeveräntweren
dirgéiftveräntweren
sigéifeveräntweren
Conditionnel Passé composé
echhättveräntwert
duhässveräntwert
hien/si,hatt/ethättveräntwert
mirhätteveräntwert
dirhättveräntwert
sihätteveräntwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräntwer!
Plurielveräntwert!
veräntwert
veräntweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
äntwerenbeäntwerenerëmäntwerenzeréckäntweren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles