E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
andreiwen eintreiben (D) – recouvrer (rclamer), ramener (btail) (F) – to drive in, encash (E)
Stammformen andreiwendreift anagedriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen an
dudreifs an
hien/si,hatt/etdreift an
mirdreiwen an
dirdreift an
sidreiwen an
Pass compos
echhunnagedriwwen
duhuesagedriwwen
hien/si,hatt/ethuetagedriwwen
mirhunnagedriwwen
dirhuttagedriwwen
sihunnagedriwwen
Plus-que-parfait
echhatagedriwwen
duhasagedriwwen
hien/si,hatt/ethatagedriwwen
mirhatenagedriwwen
dirhatagedriwwen
sihatenagedriwwen
Futur I
echwäert andreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandreiwen
dugéifsandreiwen
hien/si,hatt/etgéifandreiwen
mirgéifenandreiwen
dirgéiftandreiwen
sigéifenandreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttagedriwwen
duhssagedriwwen
hien/si,hatt/ethttagedriwwen
mirhttenagedriwwen
dirhttagedriwwen
sihttenagedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif an!
Plurieldreift an!
agedriwwen
andreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagedriwwen
dugëssagedriwwen
hie/si,hatt/etgëttagedriwwen
mirginnagedriwwen
dirgittagedriwwen
siginnagedriwwen
Pass compos
echsinnagedriwwe ginn
dubassagedriwwe ginn
hien/si,hatt/etassagedriwwe ginn
mirsinnagedriwwe ginn
dirsiddagedriwwe ginn
sisinnagedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwaragedriwwe ginn
duwaarsagedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwaragedriwwe ginn
mirwarenagedriwwe ginn
dirwaartagedriwwe ginn
siwarenagedriwwe ginn
Futur I
echwäert agedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles