E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdreiwen austreiben (D)mener au pturage, exorciser, faire passer qch. qn. (F)to cast out (E)
Stammformen ausdreiwendreift ausausgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen aus
dudreifs aus
hien/si,hatt/etdreift aus
mirdreiwen aus
dirdreift aus
sidreiwen aus
Pass compos
echhunnausgedriwwen
duhuesausgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetausgedriwwen
mirhunnausgedriwwen
dirhuttausgedriwwen
sihunnausgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatausgedriwwen
duhasausgedriwwen
hien/si,hatt/ethatausgedriwwen
mirhatenausgedriwwen
dirhatausgedriwwen
sihatenausgedriwwen
Futur I
echwäert ausdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdreiwen
dugéifsausdreiwen
hien/si,hatt/etgéifausdreiwen
mirgéifenausdreiwen
dirgéiftausdreiwen
sigéifenausdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttausgedriwwen
duhssausgedriwwen
hien/si,hatt/ethttausgedriwwen
mirhttenausgedriwwen
dirhttausgedriwwen
sihttenausgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif aus!
Plurieldreift aus!
ausgedriwwen
ausdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgedriwwen
dugëssausgedriwwen
hie/si,hatt/etgëttausgedriwwen
mirginnausgedriwwen
dirgittausgedriwwen
siginnausgedriwwen
Pass compos
echsinnausgedriwwe ginn
dubassausgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etassausgedriwwe ginn
mirsinnausgedriwwe ginn
dirsiddausgedriwwe ginn
sisinnausgedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarausgedriwwe ginn
duwaarsausgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarausgedriwwe ginn
mirwarenausgedriwwe ginn
dirwaartausgedriwwe ginn
siwarenausgedriwwe ginn
Futur I
echwäert ausgedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles