E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerdreiwen untertreiben (D)minimiser, sous-estimer (F)to uderstate sth. (E)
Stammformen nnerdreiwennnerdreiftnnerdriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerdreiwen
dunnerdreifs
hien/si,hatt/etnnerdreift
mirnnerdreiwen
dirnnerdreift
sinnerdreiwen
Pass compos
echhunnnnerdriwwen
duhuesnnerdriwwen
hien/si,hatt/ethuetnnerdriwwen
mirhunnnnerdriwwen
dirhuttnnerdriwwen
sihunnnnerdriwwen
Plus-que-parfait
echhatnnerdriwwen
duhasnnerdriwwen
hien/si,hatt/ethatnnerdriwwen
mirhatennnerdriwwen
dirhatnnerdriwwen
sihatennnerdriwwen
Futur I
echwäert nnerdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerdriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerdreiwen
dugéifsnnerdreiwen
hien/si,hatt/etgéifnnerdreiwen
mirgéifennnerdreiwen
dirgéiftnnerdreiwen
sigéifennnerdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerdriwwen
duhssnnerdriwwen
hien/si,hatt/ethttnnerdriwwen
mirhttennnerdriwwen
dirhttnnerdriwwen
sihttennnerdriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerdreif!
Plurielnnerdreift!
nnerdriwwen
nnerdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnerdriwwen
dugëssnnerdriwwen
hie/si,hatt/etgëttnnerdriwwen
mirginnnnerdriwwen
dirgittnnerdriwwen
siginnnnerdriwwen
Pass compos
echsinnnnerdriwwe ginn
dubassnnerdriwwe ginn
hien/si,hatt/etassnnerdriwwe ginn
mirsinnnnerdriwwe ginn
dirsiddnnerdriwwe ginn
sisinnnnerdriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerdriwwe ginn
duwaarsnnerdriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarnnerdriwwe ginn
mirwarennnerdriwwe ginn
dirwaartnnerdriwwe ginn
siwarennnerdriwwe ginn
Futur I
echwäert nnerdriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerdriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerdriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerdriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnerdriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles