E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erandreiwen hereintreiben (D)faire entrer (F)
Stammformen erandreiwendreift eraneragedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen eran
dudreifs eran
hien/si,hatt/etdreift eran
mirdreiwen eran
dirdreift eran
sidreiwen eran
Pass compos
echhunneragedriwwen
duhueseragedriwwen
hien/si,hatt/ethueteragedriwwen
mirhunneragedriwwen
dirhutteragedriwwen
sihunneragedriwwen
Plus-que-parfait
echhateragedriwwen
duhaseragedriwwen
hien/si,hatt/ethateragedriwwen
mirhateneragedriwwen
dirhateragedriwwen
sihateneragedriwwen
Futur I
echwäert erandreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandreiwen
dugéifserandreiwen
hien/si,hatt/etgéiferandreiwen
mirgéifenerandreiwen
dirgéifterandreiwen
sigéifenerandreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtteragedriwwen
duhsseragedriwwen
hien/si,hatt/ethtteragedriwwen
mirhtteneragedriwwen
dirhtteragedriwwen
sihtteneragedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif eran!
Plurieldreift eran!
eragedriwwen
erandreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneragedriwwen
dugësseragedriwwen
hie/si,hatt/etgëtteragedriwwen
mirginneragedriwwen
dirgitteragedriwwen
siginneragedriwwen
Pass compos
echsinneragedriwwe ginn
dubasseragedriwwe ginn
hien/si,hatt/etasseragedriwwe ginn
mirsinneragedriwwe ginn
dirsidderagedriwwe ginn
sisinneragedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwareragedriwwe ginn
duwaarseragedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwareragedriwwe ginn
mirwareneragedriwwe ginn
dirwaarteragedriwwe ginn
siwareneragedriwwe ginn
Futur I
echwäert eragedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eragedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eragedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eragedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles