E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erandreiw-en hereintreiben (D) – faire entrer (F)
Stammformen erandreiw-endreif-t eranerage-driww-en
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdreiw-en eran
dudreif-s eran
hien/si,hatt/etdreif-t eran
mirdreiw-en eran
dirdreif-t eran
sidreiw-en eran
Pass compos
echhunnerage-driww-en
duhueserage-driww-en
hien/si,hatt/ethueterage-driww-en
mirhunnerage-driww-en
dirhutterage-driww-en
sihunnerage-driww-en
Plus-que-parfait
echhaterage-driww-en
duhaserage-driww-en
hien/si,hatt/ethaterage-driww-en
mirhatenerage-driww-en
dirhaterage-driww-en
sihatenerage-driww-en
Modale Futur I
echwäert erandreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erage-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandreiw-en
dugéifserandreiw-en
hien/si,hatt/etgéiferandreiw-en
mirgéifenerandreiw-en
dirgéifterandreiw-en
sigéifenerandreiw-en
Conditionnel pass compos
echhtterage-driww-en
duhsserage-driww-en
hien/si,hatt/ethtterage-driww-en
mirhttenerage-driww-en
dirhtterage-driww-en
sihttenerage-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif eran!
Plurieldreif-t eran!
erage-driww-en
erandreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerage-driww-en
dugësserage-driww-en
hie/si,hatt/etgëtterage-driww-en
mirginnerage-driww-en
dirgitterage-driww-en
siginnerage-driww-en
Pass compos
echsinnerage-driww-e ginn
dubasserage-driww-e ginn
hien/si,hatt/etasserage-driww-e ginn
mirsinnerage-driww-e ginn
dirsidderage-driww-e ginn
sisinnerage-driww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarerage-driww-e ginn
duwaarserage-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarerage-driww-e ginn
mirwarenerage-driww-e ginn
dirwaarterage-driww-e ginn
siwarenerage-driww-e ginn
Modale Futur I
echwäert erage-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erage-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erage-driww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erage-driww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erage-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerausdreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles