E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausdreiw-en heraustreiben (D) – mettre qn. la porte (F)
Stammformen erausdreiw-endreif-t erauserausge-driww-en
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdreiw-en eraus
dudreif-s eraus
hien/si,hatt/etdreif-t eraus
mirdreiw-en eraus
dirdreif-t eraus
sidreiw-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-driww-en
duhueserausge-driww-en
hien/si,hatt/ethueterausge-driww-en
mirhunnerausge-driww-en
dirhutterausge-driww-en
sihunnerausge-driww-en
Plus-que-parfait
echhaterausge-driww-en
duhaserausge-driww-en
hien/si,hatt/ethaterausge-driww-en
mirhatenerausge-driww-en
dirhaterausge-driww-en
sihatenerausge-driww-en
Modale Futur I
echwäert erausdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausdreiw-en
dugéifserausdreiw-en
hien/si,hatt/etgéiferausdreiw-en
mirgéifenerausdreiw-en
dirgéifterausdreiw-en
sigéifenerausdreiw-en
Conditionnel pass compos
echhtterausge-driww-en
duhsserausge-driww-en
hien/si,hatt/ethtterausge-driww-en
mirhttenerausge-driww-en
dirhtterausge-driww-en
sihttenerausge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif eraus!
Plurieldreif-t eraus!
erausge-driww-en
erausdreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerausge-driww-en
dugësserausge-driww-en
hie/si,hatt/etgëtterausge-driww-en
mirginnerausge-driww-en
dirgitterausge-driww-en
siginnerausge-driww-en
Pass compos
echsinnerausge-driww-e ginn
dubasserausge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etasserausge-driww-e ginn
mirsinnerausge-driww-e ginn
dirsidderausge-driww-e ginn
sisinnerausge-driww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarerausge-driww-e ginn
duwaarserausge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarerausge-driww-e ginn
mirwarenerausge-driww-e ginn
dirwaarterausge-driww-e ginn
siwarenerausge-driww-e ginn
Modale Futur I
echwäert erausge-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausge-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausge-driww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausge-driww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erausge-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerandreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles