E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermdreiwen herumtreiben (D)traner (F)to hang around (E)
Stammformen ermdreiwendreift ermermgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen erm
dudreifs erm
hien/si,hatt/etdreift erm
mirdreiwen erm
dirdreift erm
sidreiwen erm
Pass compos
echhunnermgedriwwen
duhuesermgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetermgedriwwen
mirhunnermgedriwwen
dirhuttermgedriwwen
sihunnermgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatermgedriwwen
duhasermgedriwwen
hien/si,hatt/ethatermgedriwwen
mirhatenermgedriwwen
dirhatermgedriwwen
sihatenermgedriwwen
Futur I
echwäert ermdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermdreiwen
dugéifsermdreiwen
hien/si,hatt/etgéifermdreiwen
mirgéifenermdreiwen
dirgéiftermdreiwen
sigéifenermdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttermgedriwwen
duhssermgedriwwen
hien/si,hatt/ethttermgedriwwen
mirhttenermgedriwwen
dirhttermgedriwwen
sihttenermgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif erm!
Plurieldreift erm!
ermgedriwwen
ermdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermgedriwwen
dugëssermgedriwwen
hie/si,hatt/etgëttermgedriwwen
mirginnermgedriwwen
dirgittermgedriwwen
siginnermgedriwwen
Pass compos
echsinnermgedriwwe ginn
dubassermgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etassermgedriwwe ginn
mirsinnermgedriwwe ginn
dirsiddermgedriwwe ginn
sisinnermgedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarermgedriwwe ginn
duwaarsermgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarermgedriwwe ginn
mirwarenermgedriwwe ginn
dirwaartermgedriwwe ginn
siwarenermgedriwwe ginn
Futur I
echwäert ermgedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermgedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermgedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermgedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles