E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erėmdreiw-en herumtreiben (D) – traīner (F) – to hang around (E)
Stammformen erėmdreiw-endreif-t erėmerėmge-driww-en
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdreiw-en erėm
dudreif-s erėm
hien/si,hatt/etdreif-t erėm
mirdreiw-en erėm
dirdreif-t erėm
sidreiw-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-driww-en
duhueserėmge-driww-en
hien/si,hatt/ethueterėmge-driww-en
mirhunnerėmge-driww-en
dirhutterėmge-driww-en
sihunnerėmge-driww-en
Plus-que-parfait
echhaterėmge-driww-en
duhaserėmge-driww-en
hien/si,hatt/ethaterėmge-driww-en
mirhatenerėmge-driww-en
dirhaterėmge-driww-en
sihatenerėmge-driww-en
Futur I
echwäert erėmdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmdreiw-en
dugéifserėmdreiw-en
hien/si,hatt/etgéiferėmdreiw-en
mirgéifenerėmdreiw-en
dirgéifterėmdreiw-en
sigéifenerėmdreiw-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-driww-en
duhässerėmge-driww-en
hien/si,hatt/ethätterėmge-driww-en
mirhättenerėmge-driww-en
dirhätterėmge-driww-en
sihättenerėmge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif erėm!
Plurieldreif-t erėm!
erėmge-driww-en
erėmdreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerėmge-driww-en
dugësserėmge-driww-en
hie/si,hatt/etgëtterėmge-driww-en
mirginnerėmge-driww-en
dirgitterėmge-driww-en
siginnerėmge-driww-en
Passé composé
echsinnerėmge-driww-e ginn
dubasserėmge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etasserėmge-driww-e ginn
mirsinnerėmge-driww-e ginn
dirsidderėmge-driww-e ginn
sisinnerėmge-driww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarerėmge-driww-e ginn
duwaarserėmge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarerėmge-driww-e ginn
mirwarenerėmge-driww-e ginn
dirwaarterėmge-driww-e ginn
siwarenerėmge-driww-e ginn
Futur I
echwäert erėmge-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erėmge-driww-en
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erėmge-driww-e ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erėmge-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-enėnnerdreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzeréckdreiw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles