E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechdreiw-en wegtreiben (D)chasser (F)to break adrift (E)
Stammformen ewechdreiw-endreif-t ewechewechge-driww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiw-en ewech
dudreif-s ewech
hien/si,hatt/etdreif-t ewech
mirdreiw-en ewech
dirdreif-t ewech
sidreiw-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-driww-en
duhuesewechge-driww-en
hien/si,hatt/ethuetewechge-driww-en
mirhunnewechge-driww-en
dirhuttewechge-driww-en
sihunnewechge-driww-en
Plus-que-parfait
echhatewechge-driww-en
duhasewechge-driww-en
hien/si,hatt/ethatewechge-driww-en
mirhatenewechge-driww-en
dirhatewechge-driww-en
sihatenewechge-driww-en
Futur I
echwäert ewechdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechdreiw-en
dugéifsewechdreiw-en
hien/si,hatt/etgéifewechdreiw-en
mirgéifenewechdreiw-en
dirgéiftewechdreiw-en
sigéifenewechdreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-driww-en
duhssewechge-driww-en
hien/si,hatt/ethttewechge-driww-en
mirhttenewechge-driww-en
dirhttewechge-driww-en
sihttenewechge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif ewech!
Plurieldreif-t ewech!
ewechge-driww-en
ewechdreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechge-driww-en
dugëssewechge-driww-en
hie/si,hatt/etgëttewechge-driww-en
mirginnewechge-driww-en
dirgittewechge-driww-en
siginnewechge-driww-en
Pass compos
echsinnewechge-driww-e ginn
dubassewechge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etassewechge-driww-e ginn
mirsinnewechge-driww-e ginn
dirsiddewechge-driww-e ginn
sisinnewechge-driww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarewechge-driww-e ginn
duwaarsewechge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarewechge-driww-e ginn
mirwarenewechge-driww-e ginn
dirwaartewechge-driww-e ginn
siwarenewechge-driww-e ginn
Futur I
echwäert ewechge-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechge-driww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechge-driww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechge-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles