E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hannerdreiwen hintertreiben (D) – empcher, faire couer qch. (F) – to thwart sth. (E)
Stammformen hannerdreiwenhannerdreifthannerdriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (hanner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhannerdreiwen
duhannerdreifs
hien/si,hatt/ethannerdreift
mirhannerdreiwen
dirhannerdreift
sihannerdreiwen
Pass compos
echhunnhannerdriwwen
duhueshannerdriwwen
hien/si,hatt/ethuethannerdriwwen
mirhunnhannerdriwwen
dirhutthannerdriwwen
sihunnhannerdriwwen
Plus-que-parfait
echhathannerdriwwen
duhashannerdriwwen
hien/si,hatt/ethathannerdriwwen
mirhatenhannerdriwwen
dirhathannerdriwwen
sihatenhannerdriwwen
Futur I
echwäert hannerdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hannerdriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhannerdreiwen
dugéifshannerdreiwen
hien/si,hatt/etgéifhannerdreiwen
mirgéifenhannerdreiwen
dirgéifthannerdreiwen
sigéifenhannerdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtthannerdriwwen
duhsshannerdriwwen
hien/si,hatt/ethtthannerdriwwen
mirhttenhannerdriwwen
dirhtthannerdriwwen
sihttenhannerdriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhannerdreif!
Plurielhannerdreift!
hannerdriwwen
hannerdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnhannerdriwwen
dugësshannerdriwwen
hie/si,hatt/etgëtthannerdriwwen
mirginnhannerdriwwen
dirgitthannerdriwwen
siginnhannerdriwwen
Pass compos
echsinnhannerdriwwe ginn
dubasshannerdriwwe ginn
hien/si,hatt/etasshannerdriwwe ginn
mirsinnhannerdriwwe ginn
dirsiddhannerdriwwe ginn
sisinnhannerdriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarhannerdriwwe ginn
duwaarshannerdriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarhannerdriwwe ginn
mirwarenhannerdriwwe ginn
dirwaarthannerdriwwe ginn
siwarenhannerdriwwe ginn
Futur I
echwäert hannerdriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hannerdriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif hannerdriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif hannerdriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier hannerdriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles