E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofdreiw-en abtreiben (D) – partir la drive, avorter (md.) (F) – to drift, to abort (med) (E)
Stammformen ofdreiw-endreif-t ofofge-driww-en
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdreiw-en of
dudreif-s of
hien/si,hatt/etdreif-t of
mirdreiw-en of
dirdreif-t of
sidreiw-en of
Pass compos
echhunnofge-driww-en
duhuesofge-driww-en
hien/si,hatt/ethuetofge-driww-en
mirhunnofge-driww-en
dirhuttofge-driww-en
sihunnofge-driww-en
Plus-que-parfait
echhatofge-driww-en
duhasofge-driww-en
hien/si,hatt/ethatofge-driww-en
mirhatenofge-driww-en
dirhatofge-driww-en
sihatenofge-driww-en
Modale Futur I
echwäert ofdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofdreiw-en
dugéifsofdreiw-en
hien/si,hatt/etgéifofdreiw-en
mirgéifenofdreiw-en
dirgéiftofdreiw-en
sigéifenofdreiw-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-driww-en
duhssofge-driww-en
hien/si,hatt/ethttofge-driww-en
mirhttenofge-driww-en
dirhttofge-driww-en
sihttenofge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif of!
Plurieldreif-t of!
ofge-driww-en
ofdreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-driww-en
dugëssofge-driww-en
hie/si,hatt/etgëttofge-driww-en
mirginnofge-driww-en
dirgittofge-driww-en
siginnofge-driww-en
Pass compos
echsinnofge-driww-e ginn
dubassofge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etassofge-driww-e ginn
mirsinnofge-driww-e ginn
dirsiddofge-driww-e ginn
sisinnofge-driww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-driww-e ginn
duwaarsofge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarofge-driww-e ginn
mirwarenofge-driww-e ginn
dirwaartofge-driww-e ginn
siwarenofge-driww-e ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-driww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-driww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles