E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opdreiwen auftreiben (D)dnicher (F)to find (E)
Stammformen opdreiwendreift opopgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen op
dudreifs op
hien/si,hatt/etdreift op
mirdreiwen op
dirdreift op
sidreiwen op
Pass compos
echhunnopgedriwwen
duhuesopgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetopgedriwwen
mirhunnopgedriwwen
dirhuttopgedriwwen
sihunnopgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatopgedriwwen
duhasopgedriwwen
hien/si,hatt/ethatopgedriwwen
mirhatenopgedriwwen
dirhatopgedriwwen
sihatenopgedriwwen
Futur I
echwäert opdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopdreiwen
dugéifsopdreiwen
hien/si,hatt/etgéifopdreiwen
mirgéifenopdreiwen
dirgéiftopdreiwen
sigéifenopdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttopgedriwwen
duhssopgedriwwen
hien/si,hatt/ethttopgedriwwen
mirhttenopgedriwwen
dirhttopgedriwwen
sihttenopgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif op!
Plurieldreift op!
opgedriwwen
opdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgedriwwen
dugëssopgedriwwen
hie/si,hatt/etgëttopgedriwwen
mirginnopgedriwwen
dirgittopgedriwwen
siginnopgedriwwen
Pass compos
echsinnopgedriwwe ginn
dubassopgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etassopgedriwwe ginn
mirsinnopgedriwwe ginn
dirsiddopgedriwwe ginn
sisinnopgedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwaropgedriwwe ginn
duwaarsopgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwaropgedriwwe ginn
mirwarenopgedriwwe ginn
dirwaartopgedriwwe ginn
siwarenopgedriwwe ginn
Futur I
echwäert opgedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles