E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerckdreiwen zurcktreiben (D) – repousser, reconduire (F) – to repulse (E)
Stammformen zerckdreiwendreift zerckzerckgedriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen zerck
dudreifs zerck
hien/si,hatt/etdreift zerck
mirdreiwen zerck
dirdreift zerck
sidreiwen zerck
Pass compos
echhunnzerckgedriwwen
duhueszerckgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetzerckgedriwwen
mirhunnzerckgedriwwen
dirhuttzerckgedriwwen
sihunnzerckgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatzerckgedriwwen
duhaszerckgedriwwen
hien/si,hatt/ethatzerckgedriwwen
mirhatenzerckgedriwwen
dirhatzerckgedriwwen
sihatenzerckgedriwwen
Futur I
echwäert zerckdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckdreiwen
dugéifszerckdreiwen
hien/si,hatt/etgéifzerckdreiwen
mirgéifenzerckdreiwen
dirgéiftzerckdreiwen
sigéifenzerckdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgedriwwen
duhsszerckgedriwwen
hien/si,hatt/ethttzerckgedriwwen
mirhttenzerckgedriwwen
dirhttzerckgedriwwen
sihttenzerckgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif zerck!
Plurieldreift zerck!
zerckgedriwwen
zerckdreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerckgedriwwen
dugësszerckgedriwwen
hie/si,hatt/etgëttzerckgedriwwen
mirginnzerckgedriwwen
dirgittzerckgedriwwen
siginnzerckgedriwwen
Pass compos
echsinnzerckgedriwwe ginn
dubasszerckgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etasszerckgedriwwe ginn
mirsinnzerckgedriwwe ginn
dirsiddzerckgedriwwe ginn
sisinnzerckgedriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarzerckgedriwwe ginn
duwaarszerckgedriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarzerckgedriwwe ginn
mirwarenzerckgedriwwe ginn
dirwaartzerckgedriwwe ginn
siwarenzerckgedriwwe ginn
Futur I
echwäert zerckgedriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgedriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerckgedriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerckgedriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerckgedriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles