E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drénk-en trinken (D)boire (F)drink (E)beber (P)
Stammformen drénk-endrénk-tge-dronk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrénk-en
dudrénk-s
hien/si,hatt/etdrénk-t
mirdrénk-en
dirdrénk-t
sidrénk-en
Passé composé
echhuge-dronk
duhuesge-dronk
hien/si,hatt/ethuetge-dronk
mirhuge-dronk
dirhuttge-dronk
sihuge-dronk
Plus-que-parfait
echhatge-dronk
duhasge-dronk
hien/si,hatt/ethatge-dronk
mirhatege-dronk
dirhatge-dronk
sihatege-dronk
Futur I
echwäert drénk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dronk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrénk-en
dugéifsdrénk-en
hien/si,hatt/etgéifdrénk-en
mirgéifendrénk-en
dirgéiftdrénk-en
sigéifendrénk-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dronk
duhässge-dronk
hien/si,hatt/ethättge-dronk
mirhättege-dronk
dirhättge-dronk
sihättege-dronk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrénk!
Plurieldrénk-t!
ge-dronk
drénk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-dronk
dugëssge-dronk
hie/si,hatt/etgëttge-dronk
mirgige-dronk
dirgittge-dronk
sigige-dronk
Passé composé
echsige-dronk ginn
dubassge-dronk ginn
hien/si,hatt/etassge-dronk ginn
mirsige-dronk ginn
dirsiddge-dronk ginn
sisige-dronk ginn
Plus-que-parfait
echwarge-dronk ginn
duwaarsge-dronk ginn
hien/si,hatt/etwarge-dronk ginn
mirwarege-dronk ginn
dirwaartge-dronk ginn
siwarege-dronk ginn
Futur I
echwäert ge-dronk ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-dronk gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-dronk
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-dronk ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-dronk ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdrénk-enbedrénk-enerdrénk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles