E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausaarten ausarten (D) – dgnerer (F) – to degenerate (E)
Stammformen ausaartenaart ausausgeaart
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echaarten aus
duaarts aus
hien/si,hatt/etaart aus
miraarten aus
diraart aus
siaarten aus
Pass compos
echsinnausgeaart
dubassausgeaart
hien/si,hatt/etassausgeaart
mirsinnausgeaart
dirsiddausgeaart
sisinnausgeaart
Plus-que-parfait
echwarausgeaart
duwaarsausgeaart
hien/si,hatt/etwarausgeaart
mirwarenausgeaart
dirwaartausgeaart
siwarenausgeaart
Modale Futur I
echwäert ausaarten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeaart sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausaarten
dugéifsausaarten
hien/si,hatt/etgéifausaarten
mirgéifenausaarten
dirgéiftausaarten
sigéifenausaarten
Conditionnel pass compos
echwierausgeaart
duwiersausgeaart
hien/si,hatt/etwierausgeaart
mirwierenausgeaart
dirwiertausgeaart
siwierenausgeaart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraart aus!
Plurielaart aus!
ausgeaart
ausaarten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgeaart
dugëssausgeaart
hie/si,hatt/etgëttausgeaart
mirginnausgeaart
dirgittausgeaart
siginnausgeaart
Pass compos
echsinnausgeaart ginn
dubassausgeaart ginn
hien/si,hatt/etassausgeaart ginn
mirsinnausgeaart ginn
dirsiddausgeaart ginn
sisinnausgeaart ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeaart ginn
duwaarsausgeaart ginn
hien/si,hatt/etwarausgeaart ginn
mirwarenausgeaart ginn
dirwaartausgeaart ginn
siwarenausgeaart ginn
Modale Futur I
echwäert ausgeaart ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeaart gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeaart
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeaart ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgeaart ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles