E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veräppelen veräppeln (D)prendre qn. pour un con (F)to pull someones leg (E)
Stammformen veräppelenveräppeltveräppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveräppelen
duveräppels
hien/si,hatt/etveräppelt
mirveräppelen
dirveräppelt
siveräppelen
Passé composé
echhuveräppelt
duhuesveräppelt
hien/si,hatt/ethuetveräppelt
mirhuveräppelt
dirhuttveräppelt
sihuveräppelt
Plus-que-parfait
echhatveräppelt
duhasveräppelt
hien/si,hatt/ethatveräppelt
mirhateveräppelt
dirhatveräppelt
sihateveräppelt
Futur I
echwäert veräppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräppelen
dugéifsveräppelen
hien/si,hatt/etgéifveräppelen
mirgéifeveräppelen
dirgéiftveräppelen
sigéifeveräppelen
Conditionnel Passé composé
echhättveräppelt
duhässveräppelt
hien/si,hatt/ethättveräppelt
mirhätteveräppelt
dirhättveräppelt
sihätteveräppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräppel!
Plurielveräppelt!
veräppelt
veräppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiveräppelt
dugëssveräppelt
hie/si,hatt/etgëttveräppelt
mirgiveräppelt
dirgittveräppelt
sigiveräppelt
Passé composé
echsiveräppelt ginn
dubassveräppelt ginn
hien/si,hatt/etassveräppelt ginn
mirsiveräppelt ginn
dirsiddveräppelt ginn
sisiveräppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarveräppelt ginn
duwaarsveräppelt ginn
hien/si,hatt/etwarveräppelt ginn
mirwareveräppelt ginn
dirwaartveräppelt ginn
siwareveräppelt ginn
Futur I
echwäert veräppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif veräppelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif veräppelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier veräppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles