E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dresséieren dressieren (D)dresser (F)
Stammformen dresséierendresséiertdresséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdresséieren
dudresséiers
hien/si,hatt/etdresséiert
mirdresséieren
dirdresséiert
sidresséieren
Passé composé
echhunndresséiert
duhuesdresséiert
hien/si,hatt/ethuetdresséiert
mirhunndresséiert
dirhuttdresséiert
sihunndresséiert
Plus-que-parfait
echhatdresséiert
duhasdresséiert
hien/si,hatt/ethatdresséiert
mirhatendresséiert
dirhatdresséiert
sihatendresséiert
Futur I
echwäert dresséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dresséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdresséieren
dugéifsdresséieren
hien/si,hatt/etgéifdresséieren
mirgéifendresséieren
dirgéiftdresséieren
sigéifendresséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdresséiert
duhässdresséiert
hien/si,hatt/ethättdresséiert
mirhättendresséiert
dirhättdresséiert
sihättendresséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdresséier!
Plurieldresséiert!
dresséiert
dresséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndresséiert
dugëssdresséiert
hie/si,hatt/etgëttdresséiert
mirginndresséiert
dirgittdresséiert
siginndresséiert
Passé composé
echsinndresséiert ginn
dubassdresséiert ginn
hien/si,hatt/etassdresséiert ginn
mirsinndresséiert ginn
dirsidddresséiert ginn
sisinndresséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardresséiert ginn
duwaarsdresséiert ginn
hien/si,hatt/etwardresséiert ginn
mirwarendresséiert ginn
dirwaartdresséiert ginn
siwarendresséiert ginn
Futur I
echwäert dresséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dresséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dresséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dresséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dresséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles