E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drogéieren Rauschgift nehmen (D)se droguer (F)to be take drugs (E)
Stammformen drogéierendrogéiertdrogéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrogéieren
dudrogéiers
hien/si,hatt/etdrogéiert
mirdrogéieren
dirdrogéiert
sidrogéieren
Passé composé
echhunndrogéiert
duhuesdrogéiert
hien/si,hatt/ethuetdrogéiert
mirhunndrogéiert
dirhuttdrogéiert
sihunndrogéiert
Plus-que-parfait
echhatdrogéiert
duhasdrogéiert
hien/si,hatt/ethatdrogéiert
mirhatendrogéiert
dirhatdrogéiert
sihatendrogéiert
Futur I
echwäert drogéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drogéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrogéieren
dugéifsdrogéieren
hien/si,hatt/etgéifdrogéieren
mirgéifendrogéieren
dirgéiftdrogéieren
sigéifendrogéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdrogéiert
duhässdrogéiert
hien/si,hatt/ethättdrogéiert
mirhättendrogéiert
dirhättdrogéiert
sihättendrogéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrogéier!
Plurieldrogéiert!
drogéiert
drogéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndrogéiert
dugëssdrogéiert
hie/si,hatt/etgëttdrogéiert
mirginndrogéiert
dirgittdrogéiert
siginndrogéiert
Passé composé
echsinndrogéiert ginn
dubassdrogéiert ginn
hien/si,hatt/etassdrogéiert ginn
mirsinndrogéiert ginn
dirsidddrogéiert ginn
sisinndrogéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardrogéiert ginn
duwaarsdrogéiert ginn
hien/si,hatt/etwardrogéiert ginn
mirwarendrogéiert ginn
dirwaartdrogéiert ginn
siwarendrogéiert ginn
Futur I
echwäert drogéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drogéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif drogéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif drogéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier drogéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles