E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdruddelen zerknllen (D) – froisser (F) – to rumple (E)
Stammformen verdruddelenverdruddeltverdruddelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdruddelen
duverdruddels
hien/si,hatt/etverdruddelt
mirverdruddelen
dirverdruddelt
siverdruddelen
Pass compos
echhuverdruddelt
duhuesverdruddelt
hien/si,hatt/ethuetverdruddelt
mirhuverdruddelt
dirhuttverdruddelt
sihuverdruddelt
Plus-que-parfait
echhatverdruddelt
duhasverdruddelt
hien/si,hatt/ethatverdruddelt
mirhateverdruddelt
dirhatverdruddelt
sihateverdruddelt
Futur I
echwäert verdruddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdruddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdruddelen
dugéifsverdruddelen
hien/si,hatt/etgéifverdruddelen
mirgéifeverdruddelen
dirgéiftverdruddelen
sigéifeverdruddelen
Conditionnel Pass compos
echhttverdruddelt
duhssverdruddelt
hien/si,hatt/ethttverdruddelt
mirhätteverdruddelt
dirhttverdruddelt
sihätteverdruddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdruddel!
Plurielverdruddelt!
verdruddelt
verdruddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdruddelt
dugëssverdruddelt
hie/si,hatt/etgëttverdruddelt
mirgiverdruddelt
dirgittverdruddelt
sigiverdruddelt
Pass compos
echsiverdruddelt ginn
dubassverdruddelt ginn
hien/si,hatt/etassverdruddelt ginn
mirsiverdruddelt ginn
dirsiddverdruddelt ginn
sisiverdruddelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverdruddelt ginn
duwaarsverdruddelt ginn
hien/si,hatt/etwarverdruddelt ginn
mirwareverdruddelt ginn
dirwaartverdruddelt ginn
siwareverdruddelt ginn
Futur I
echwäert verdruddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdruddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdruddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdruddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdruddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
druddelenzerdruddelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles